Etkinliğe Dayalı Akustik Tasarım İle

Tasarım iletişimi, işbirliğini ve yaratıcılığı desteklediğinden, günümüzde açık planlı ofisler bir norm haline geldi. Ve bu süreçte, istenmeyen gürültüler ofislerdeki memnuniyetsizliğin açık ara bir numaralı nedenidir.

İnsanların belirli bir faaliyeti gerçekleştirebileceği ve bunu yaparken kendisini iyi hissedeceği ofis alanları yaratmak için, Ecophon “Etkinliğe Dayalı Akustik Tasarım” (Activity-Based Acoustic Design) konseptini geliştirdi. Akustik çözüme, mekan üç farklı perspektiften (Etkinlik, İnsanlar, Mekan) tanımlanarak ve tüm perspektiflerin yararlanacağı ortak zemin bulunarak ulaşılıyor. Bu durumda çözüm, yüksek kaliteli akustik tavanlar, yüzer tavan üniteler, duvar panelleri ve panoların bir kombinasyonu kullanılarak pratik bir şekilde sağlanır.

Ofisinizi planlarken bu soruları dikkate alın:

Etkinlik: İnsanlar bu alanda ne yapıyor olacaklar (telefon görüşmeleri, takım çalışması veya yalnızca bilgisayara odaklanma)? İletişim için ne kadar zaman, kiminle harcanacak?
İnsanlar: Etkinliği gerçekleştirecek insanlar kimlerdir? Çok sayıda mı, az sayıda mı, genç mi, yaşlı mı, herhangi bir özel gereksinimleri var mı?
Mekan: Mekan büyük mü, küçük mü? Diğer mekanlara göre, nerede yer alıyor? Beton duvarlar ve tavanlar gibi sert yüzeyler mi tercih edilmiş? Yakınlarda herhangi bir fan, projektör veya başka ses kaynağı var mı?

Bu durumda çözüm ne olabilir?

Projenizle ilgili sorular dikkate alındıktan sonra, mutlu ve verimli bir iş yeri sağlayacak akustik çözümler bulmak mümkündür. Burada size söz konusu akustik çözümlere nasıl ulaşabileceğinize ilişkin kısa bir rehber sunuyoruz.