İş yerinde gürültü ile ilgili rapor

Leesman anketine göre, ofisteki gürültü seviyesinden memnun olanların oranı %30’dur

Leesman Hakkında

Leesman, ofis alanlarının performansını ölçer.

Leesman Göstergesi bir iş yerine verilen ve iş yerinin, üstlendiği görevinde çalışanı ne kadar iyi desteklediğini belirten bir puandır.

Gerçekleştirdikleri ankete 49 ülkede 893 farklı noktada 108.000’den fazla kişi yanıt vermiştir.

Leesman İncelemesi’nin en son sürümü iş yerinde gürültüye odaklanmıştır; ankete yanıt veren 100.000’den fazla kişiden ancak %30’u ofisindeki gürültü seviyesinden memnun olsa da, algılanan verim yetersizliğinin muhtemelen en güçlü göstergelerinden biridir.

Akustik uzmanı Colin Rawlings bu algıyı, istenmeyen bir gürültü ile her sekteye uğradığımızda 10-15 dakikalık yoğun konsantrasyonlu bir çalışmayı kaybettiğimizi belirterek kanıtlıyor.

Leesman Danışma Kurulu üyesi Philip Vanhoutte, şirket liderlerinin dikkat etmeleri gerektiğini söylüyor ve ekliyor: “Ve çok sayıda kişi bize bir şeylerin doğru işlemediğini söylüyorsa, doğru işlemediğini kabul etmeliyiz!”

Sözlerine devam ediyor:

“İstatistiksel olarak, gürültü seviyelerinden kaynaklanan memnuniyetsizlik, algılanan verim yetersizliğinin en güçlü göstergesidir. Bu nedenle şirket liderleri şunun farkına varmalıdır: gürültü, çözümlenmesi gereken bir sorundur. Size oldukça yüksek maliyeti olan bir sorun…”

Bu alanda yapılmış çok sayıda araştırmanın olması, maliyetin miktarını hesaplayabilmemize olanak tanıyor.

Kendi ofisimizin akustik uzmanı Paige Hodsman, akustik ve verimlilik hakkında yapılan bir araştırmadan alıntılar yapıyor. İyi bir akustiğin, metrekare başına yılda 100 Sterlin kadar tasarrufun yanı sıra, hastalıkla bağlantılı devamsızlığın azalması ve genel memnuniyet seviyesinde iyileşme gibi diğer tasarruflar anlamına da geldiği sonucuna varıyor.

Leesman İncelemesi’nin tamamını buradan okuyabilirsiniz – bu inceleme ayrıca, anket bulguları ve yeni Plantronics ofisi ile ilgili olarak, “sesin varlığını kutlayan, ancak gürültünün tahrip edici yapısını da kabul eden” Soundscape isimli ilginç bir örnek çalışma hakkında bol miktarda detay içeriyor